Za značkami Isadore Apparel a horským rezortom Jaseň na hrebeni Javorníkov stojí energia a chuť posúvať hranice. O príbeh rodinného podnikania sa s nami podelila rodina Velitsovcov.
Nadčasový bicyklový obchod v Púchove
Ako rodina sme boli vždy spätý so športom. Manželka hrávala hádzanú, ja som jazdil za Inter Bratislava na bicykli, neskôr som trénoval mládež. Príchodom detí sme skončili s našimi športovými kariérami. Po revolúcii som 6 rokov pôsobil v bicyklovom biznise v zahraničí. Skúsenosti v špičkovom bicyklovom obchode boli pre mňa dobrou školou pre štart môjho vlastného podnikania na Slovensku. V roku 1997 sme si s manželkou otvorili vlastný obchod v Púchove. Biznis sme postavili na filozofii, ktorú sme zažili v zahraničí – kvalitné produkty a maximálny servis pre zákazníka. Celý svoj doterajší život máme spätý s bicyklami.
Od športu k odevom pre cyklistov
Synov Martina a Petra sme viedli k cyklistike. Popri pretekoch nám pomáhali v obchode, získavali skúsenosti s predajom. Po 7. rokoch sa dostali do fázy, keď rozmýšľali nad tým, čomu sa budú venovať po skončení športovej kariéry. A tak vznikla značka Isadorre Apparel. Za tých 3,5 roka, čo synovia podnikajú, sa toho veľa zmenilo. Z priestorových a časových dôvodov nebolo možné udržať obe podnikania. Niečo sme museli obetovať a bol to práve náš cyklistický obchod. Začal sa tým nový príbeh podnikania synov, v ktorom sme zapojený nielen my dvaja s manželkou Dankou, ale aj moja neter Zuzka a Petrova partnerka Lenka.
V rozprávaní pokračuje Peter Velits, dopĺňa ho jeho otec, Ladislav…
Stále sa učíme
Pri pretekaní má športovec presný program, vie, kedy sú počas roka preteky, kedy je čas na regeneráciu. Život je to krásny, ale po určitom čase sme hľadali niečo nové, čo by nás ešte viac motivovalo a poháňalo dopredu. S bratom Martinom sme si položili otázku, čo okrem cyklistiky vieme robiť. Možností bolo veľa – skladanie bicyklov, kolies, výroba tretier… Najviac nás to tiahlo k oblečeniu a mysleli sme si, že to nemôže byť veľmi ťažké. Po polroku sme zistili, že to až také jednoduché nie je 🙂 O to viac nás to poháňalo dopredu a popri pretekoch sme tomu venovali všetok náš voľný čas. Učili sme sa na vlastných chybách a ešte dnes sa každým dňom zdokonaľujeme. Sme ako malé dieťa, ktoré objavuje, čo všetko sa dá dosiahnuť. S oblečením je spojená nielen výroba, ale aj marketing, predaj, manažment tímu, služby. Považujeme to za dobré rozhodnutie a uvidíme, kam to celé dospeje.
Pozitíva rodinného podnikania
Podľa našich skúseností a pocitu, ktorý zažívame v rámci rodiny, môžeme hovoriť len o pozitívach rodinného podnikania. Samozrejme, aj my sme museli prijímať ďalších ľudí, tím sa zväčšoval. Po príchode sesternice Zuzany sa to ešte viac rodinne posilnilo. Stále sú však u nás silné rodinné väzby. Nájsť správneho človeka je dosť ťažké. Nie každý sa do nášho rodinného prostredia hodí. Chémia musí zapasovať. Na druhej strane si spolu s Martinom uvedomujeme, že keď firma chce napredovať, nemôže to zostať len o tých 5-7 ľuďoch, ktorých máme v súčasnosti. Je to však na nás, na majiteľoch, aby sme rodinnú atmosféru nestratili a ukočírovali to.
Čo nám odovzdali rodičia
Rodičia nám ukázali, aké je to podnikať, že to nie je jednoduché, ale človek si je sám pánom a dokáže si sám riadiť pracovný osud. Všetci sme sa naučili niečo nové, či už rodičia, Zuzana alebo my dvaja s Martinom. Výhoda práce s najbližšími je tá, že si môžete vo všetkom na 100% dôverovať a spoľahnúť sa na seba. Máme plány do budúcnosti, nechceme zostať stáť na mieste a presne toto nás ženie vpred. Tešíme sa na výzvy, ktoré nám budovanie značky Isadore Apparel prináša.
Kde sa šije Isadore Apparel
Na začiatku sme šili v Prievidzi. Po pol roku však kapacitne výroba nestačila a hľadali sme iné možnosti. MAKYTA bola v tej dobe pre nás príliš veľký podnik. Vyrábali v tisícoch a my sme takú veľkosť ešte nedosahovali. Tým, že sme lokálny podnik a ľudia nás poznali, podarilo sa nám presvedčiť vedenie MAKYTY, aby nám dali šancu. Už 2,5 roka šijeme s nimi. Nikdy v živote predtým nerobili športové oblečenie. Museli sa naučiť pracovať so špecifickým materiálom a inými strihmi, na ktoré boli zvyknutí. Okrem nití, dodávame všetko my (zipsy, látku, ďalšie komponenty), takže je to náročné aj z logistického hľadiska. Vždy musíme rátať aj alternatívnymi plánmi. To je úplne normálna vec, ktorá k biznisu patrí a človek musí rátať s najlepšou i najhoršou variantou.
Kvalitné látky sú základom cyklooblečenia
Niektoré látky dovážame z Talianska, hlavne tie lykrové, ale väčšina je z českého SYNTEXu. Je to pletáreň, kde vyrobia akýkoľvek typ látky. Podobne to bolo aj s nami. Prišli sme sa za nimi so vzorkou a po 2-3 mesiacoch nám predstavili prototyp, ktorý pre nás vyrobili. Pridali k tomu ich odborný pohľad, čo by vedeli zlepšiť, urobiť iným spôsobom. Samozrejme, bolo tam niekoľko pokusov, niekoľko chýb, kým to prišlo naozaj do toho štádia, kedy je to už používané tretím rokom. To, že máme dodávateľa tak blízko, je pre nás výhodné. Nevznikajú nedorozumenia, keďže rozprávame podobným jazykom. Ak je človek lokálny, podporuje zároveň svoje najbližšie okolie. Spodnú časť dresu (kraťasy) pre nás vyrába firma Kalaš z Tábora. Je to najväčší výrobca cyklooblečenia v Čechách a na Slovensku. Majú s týmto špecifickým lykrovým materiálom s vložkou väčšie skúsenosti ako MAKYTA.
Oddych v prírode s puncom zahraničnej hotelovej úrovne
Okrem cyklistiky sme rozbehli aj druhý biznis, ktorý už funguje. Vzniklo to tak, že sme dostali ponuku odkúpiť 1 parcelu 30 km od Púchova. Rozmýšľali sme, že si tam postavíme s Martinom 2 chaty pre vlastnú potrebu. Zasadla rodinná rada a vznikla idea rezortu Jasoň v chránenej krajinnej oblasti. Kúpili sme všetkých 7 parciel, ktoré boli na predaj. Rozmery budov boli limitované okolitou prírodou. V rezorte siedmych budov je spolu 44 lôžok – niekoľko izieb hotelového typu a zvyšné tvoria apartmány s vlastnou obývačkou, kuchyňou a troma spálňami. Vytvorili sme vyšší štandard ubytovania, ako bol dostupný v tejto oblasti. Chceme, aby sme stíhali všetky potrebné služby v poskytovanom štandarde. Ľudia tam nájdu prírodu, kľud, oddych a svoj komfort. Je to akurát vyvážené, aby sa naplnilo to, čo sa tým sledovalo, za akým účelom to bolo postavené a pre akú cieľovú skupinu to bolo postavené.
“Je ešte silnejší model rodinného podnikania, keďže sme tam zapojení aj s mojou partnerkou všetci spolu. Ešte do druhého dňa pred pôrodom stále pracovala, takže už aj naše dieťa tam bolo.“Peter Velits
Skúsenosti s rôznym druhom podnikania
Oba typy podnikania boli pre nás dve rôzne skúsenosti podnikania. V hotelierstve nepredávate veci, ale zážitky. Keď hosť odchádza spokojný, vtedy si môžete povedať, že áno, predal som veľmi dobrý produkt. Zaujímavé je, že ani jeden z nás predtým nepôsobil v tejto brandži. Je to obrovská skúsenosť pre nás všetkých. Predstavu ako to má fungovať sme mali. Precestovali sme svet, videli sme ako špičkové hotely fungujú vo svete, v horách. Realita je skutočne náročná. Klobúk dole pred všetkými čašníkmi, barmanmi, manažérmi a ostatným personálom v hotelierstve, lebo nie je fakt jednoduché vyhovieť každému hosťovi. Byť stále usmiaty, v dobrej nálade nie je jednoduché. A k pokazeniu dojmu stačí aj úplne nezavinené gesto alebo situácia, a zákazníka ste stratili. A už sa k vám nabudúce nevráti. Našťastie, k nám sa vracajú, čo nás veľmi teší a veľmi si to vážime. Dáva nám to celé zmysel.
“Pre mňa bol tento projekt novým impulzom do pracovného života. I keď to stálo a aj stojí strašne veľa energie, omnoho viac ako prevádzkovanie bicyklového obchodu.“Ladislav Velits